Alimenty u Notariusza
W związku z coraz częstszymi zapytania Czytelników, o to, czy można ustalić alimenty u notariusza w ramach prawa rodzinnego, w niniejszym artykule chcielibyśmy to zagadnienie wyjaśnić.
Jakie skutki ma umowa o alimenty zawarta u notariusza?
Co najważniejsze, umowa o alimenty zawarta w formie aktu notarialnego, w której dłużnik dobrowolnie poddaje się egzekucji świadczeń alimentacyjnych, stanowi równorzędny do wyroku sądu tytuł egzekucyjny.
Oznacza to, że po zaopatrzeniu go w klauzulę wykonalności może zostać wszczęte postępowanie egzekucyjne.
Oto sytuacje, w których warto zawrzeć umowę o alimenty u notariusza:
- strony chcą uniknąć przeprowadzenia postępowania sądowego,
- dłużnik dobrowolnie chce płacić świadczenia alimentacyjne,
- strony doszły do porozumienia w kwestii wysokości świadczeń oraz terminu i formy ich płacenia.
W razie zmiany potrzeb uprawnionego lub majątkowych możliwości zobowiązanego można żądać zmiany umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego przez notariusza.
Co w sytuacji, gdy dłużnik pomimo zawarcia umowy nie wywiązuje się ze swojego obowiązku?
- akt notarialny należy złożyć w sądzie rejonowym wraz z wnioskiem o nadanie mu klauzuli wykonalności,
- zaopatrzoną w klauzulę wykonalności umowę należy złożyć u komornika, który przystąpi do egzekucji świadczeń alimentacyjnych.
Warto zaznaczyć, że wszelkie wątpliwości, co do dopuszczalności ustalenia obowiązku alimentacyjnego w umowie zawartej w formie aktu notarialnego rozwiała Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 2013 roku (sygn. akt III CZP 85/13).
Sąd definitywnie uznał za dopuszczalne nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym dłużnik złożył oświadczenie o poddaniu się egzekucji świadczeń alimentacyjnych.